Główny obszar działań zawodowych

Warto zauważyć, że zakres schorzeń wynikających z układu sercowo-naczyniowego lub oddziałujących na niego jest dość szeroki. Zakres schorzeń, w których specjalizuję się obejmuje:

Kardiolog Marcin Trzos

profilaktyke pierwotną schorzeń kardiologicznych

diagnostykę i ukierunkowanie leczenia zaburzeń rytmu serca

wysiłek fizyczny w kardiologii zarówno dla uprawiających sport jak i dla pacjentów po przebytych schorzeniach sercowo-naczyniowych

prowadzenie pacjentów z niewydolnością serca

konsultowanie i przygotowanie pacjentów do zabiegów operacyjnych z zakresu chorób wewnętrznych i kardiologii

kontrola urządzeń wszczepialnych (rozruszniki serca, kardiowertery-defibrylatory)

Jak wygląda wizyta u kardiologa?

Wizyta u kardiologa wygląda tak samo, jak u każdego innego specjalisty. Rozpoczyna sie od wywiadu medycznego, następnie lekarz wykonuje badania – od najprostszych, podstawowych jak osłuchanie chorego i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Wśród innych badań kardiologicznych wymienić możemy takie, jak: EKG, RTG klatki piersiowej, holter EKG, holter ciśnieniowy, test dopplerowski, echo serca.

Kardiolog Marcin Trzos

Po wykonaniu koniecznych badań i analizie wyników, specjalista może zaplanować optymalną drogę leczenia. W zależności od przypadku leczenie może polegać na zmianie trybu życia i diety, przyjmowaniu leków. W niektórych sytuacjach rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi chirurgiczne, na przykład wstawienie rozrusznika serca, wszczepienie bajpasów, wstawienie zastawki aortalnej.

Regularne konsultacje kardiologiczne mogą pomóc wcześnie wykryć problemy. Pomagają również pacjentom zarządzać swoim zdrowiem i lepiej rozumieć związane z nimi ryzyko. Konsultacje te można przeprowadzić osobiście lub telefonicznie. Pacjenci powinni poprosić swojego lekarza o skierowanie do kardiologa, jeśli mają jakiekolwiek objawy choroby serca lub jeśli są zagrożeni.

Kiedy zgłosić się na konsultacje?

Przyjmuje się, że mniej więcej raz do roku na konsultację kardiologiczną w celach profilaktycznych powinny zgłaszać się wszystkie osoby już po 45.-50. roku życia. Kardiolog przeprowadzi z pacjentem wywiad – zapyta o styl życia, przyjmowane leki, przebyte choroby, stosowaną dietę. Może zmierzyć ciśnienie, posłuchać pracy serca, a także zlecić lub od razu wykonać podstawowe badania kardiologiczne: echo serca, EKG i/lub EKG Holtera.

Kardiolog Marcin Trzos

Do kardiologa należy się również zgłosić jeśli pacjent zauważa u siebie niepokojące objawy w postaci:

nieregularnej pracy serca,

przyspieszonej pracy serca,

bólu w klatce piersiowej,

duszności,

bólu i zawrotów głowy,

przydarzających się omdleń.

W takiej sytuacji kardiolog zleci odpowiednią diagnostykę i wdroży dopasowane do potrzeb leczenie. W terapii wielu schorzeń kardiologicznych wystarczające jest stosowanie leków połączone ze zmianą stylu życia, niekiedy jednak wymagane bywają zabiegi chirurgiczne.

Jak przygotować się do konsultacji kardiologicznej

Konsultacje kardiologiczne można podzielić na trzy etapy: Wstępna ocena: Na tym etapie kardiolog zapyta o objawy i historię medyczną pacjenta. Przeprowadzą również badanie fizykalne, aby ocenić serce i płuca pacjenta. Kardiolog może również zlecić wykonanie niektórych badań, takich jak elektrokardiogram (EKG) lub prześwietlenie klatki piersiowej, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny objawów. Faza diagnostyczna: Jeśli wstępne oceny wskazują na potencjalną kardiologiczną przyczynę objawów, w tej fazie przeprowadzane są dalsze badania w celu ustalenia, co jest nie tak z sercem i jakie są dostępne opcje leczenia. Faza leczenia: Celem tej fazy jest naprawienie tego, co jest nie tak z sercem.

Kardiolog Marcin Trzos

Powinniśmy przygotować się do konsultacji kardiologicznej, upewniając się, że posiadamy prawidłowe informacje o naszym stanie. Musimy wiedzieć, co dzieje się z naszym sercem i mieć listę wszystkich leków, które przyjmujemy. Podczas konsultacji kardiologicznej pielęgniarki powinny mieć świadomość:

Jakie pacjent ma objawy

Przedstawić swoją przeszłość medyczną

Również medyczną historię rodzinną pacjenta

Opinie i sugestie pacjentów

Nieustannie staram się poprawiać jakość oferowanej opieki dlatego zwracam uwagę na opinie moich pacjentów. Zachęcam również do wyrażania swojej opinii na tematy dotyczącące opieki w naszych przychodniach oraz przekazywania sugestii w zakresie usprawnień i usług jakie moglibyśmy wprowadzić, aby lepiej spełniać pokładane w nas oczekiwania.